Oszczędzanie system 6 słoików

oszczędzanie-system-6-słoikówSystem 6 słoików T. Harva Ekera − innowacyjna metoda oszczędzania

Pewien amerykański biznesmen opracował jednak ciekawą koncepcję. Okazuje się, że oszczędzanie wcale nie jest takie trudne! Od czego należy zacząć? Od zakupu sześciu słoików!

Autorem tej metody oszczędzania jest Harv Eker, który znany jest z teorii na temat bogacenia się oraz motywacji.

Odpowiedz na te cztery pytania.

– Lubisz planować?
– Ważna jest dla ciebie przyszłość własna, oraz twojej rodziny?
– Czy już dzisiaj zabezpieczacie przyszłość własną?
– Czy ważne jest dla was to co spotka was w przyszłości czy raczej żyjecie z dnia na dzień?

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to system 6 słoików jest dla ciebie.

Na czym polega system 6 słoików?

Zarządzanie wydatkami zwykle odkłada się na później. Często błędnie myślimy, że najpierw należy dużo zarobić, by dopiero wtedy zacząć tą kwotą zarządzać. Nie ważny jest stan, ale nawyk oszczędzania. Żeby Twój portfel mógł efektywnie się powiększać, musisz nauczyć się zarządzać swoimi wydatkami.

 Metoda 6 słoików

1️⃣ Pierwszy słoik: Niezbędne wydatki

W pierwszym słoiku umieść 55% swojej pensji, niezależnie od jej wielkości. Pieniądze, które się w nim znajdą, przeznacz na wszystkie niezbędne do funkcjonowania wydatki. Środki na rachunki, czynsz, jedzenie, benzynę, komunikację miejską powinny znaleźć się w tym słoiku.

2️⃣ Drugi słoik: Oszczędności

W drugim słoiku umieszczasz 10% wypłaty. Jest to najbardziej dowolny fundusz. Możesz odkładać na wymarzoną podróż, samochód czy mieszkanie. Jest to też miejsce na oszczędności na “czarną godzinę”.

3️⃣ Trzeci słoik: Zabawa

Założę się, że trzeci słoik będzie Twoim ulubionym. Pamiętaj, by włożyć do niego 10% pensji. Co z nimi zrobić? Przeznaczyć na zabawę. Te pieniądze mają Cię rozpieścić. Kino, zajęcia sportowe, basen, spa, lunch w ulubionej restauracji.

4️⃣ Czwarty słoik: Edukacja

Wrzuć do czwartego słoika 10% wypłaty i zapisz się na kurs, o którym zawsze marzyłeś. Kup książki, bilet na konferencję czy program monitoringowy. Cel jest jeden – rozwój osobisty.

5️⃣ Piąty słoik: Inwestycje

Pieniądze, które tu włożysz, mają pracować na siebie. Ten słoik to pasywne źródło dochodów, którego nie ruszasz, tylko czekasz na profit. Wrzucasz do niego 10% wypłaty.

6️⃣ Szósty słoik: Hojność

Ostatni słoik ma duchową, moralną i etyczną wartość. Pieniądze, a dokładnie 5% wypłaty, przeznacz na pomoc innym ludziom. Wpłać tę kwotę fundacji, kup posiłki potrzebującym, wesprzyj lokalne schronisko. Zrób cokolwiek, co choć trochę zmieni Świat na lepsze, a zobaczysz, że Twoja umiejętność zarządzania finansami pójdzie w tym samym kierunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!